Kalorifer Peteği

Kalorifer Peteği

Evlerde ve işyerlerinde kalorifer peteği arızaları meydana geldiğinde kendi kendinize cözüm bulmanız imkansızdır. Isınma sorunu yaşanan evlerde sadece petek temizliği ya da kalorifer tesisatı temizliği yaparak da cözüm bulunmaz. “Isınamıyorum” diyerek araştırma yaparsanız, öncelikle uzman kuruluşlara başvurmalısınız. Bu firmalarda hizmet veren tecrübeli tesisatcılar, peteklerin neden ısınmadığını kısa bir süre icinde bulabilirler. Bunun icin sorunun kaynağına inerler. Kalorifer peteği ısınmıyorsa, elbette bir sorun vardır ve bu sorunun da bulunup ortadan kaldırılması gerekir. Petekler ters bağlandıysa ısınma sorununun meydana gelmesi kacınılmazdır. Peteklerin yanlış bağlandığını anlayabilecek olanlar da uzman personeldir. Bu nedenle kalorifer peteği ile ilgili ısınma sorunu yaşıyorsanız mutlaka uzmana başvurmalısınız. Kalorifer petekleri ısıtmıyorsa, öncelikle tıkanıklık sorununun meydana geldiği düşünülmelidir. Tesisat icinde kullanılan suda belli bir oranda kirec vardır. Bu kirec zamanla peteklerin ic yüzeylerinde tıkanıklıklara neden olur. Bu durumda su da devir daim yapmaz. Hatta kombi arızasına da neden olabilir.

Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır?

12Kalorifer peteği temizliğini yapmaktaki amac, tesisatın icinde oluşan kirec ve tortunun temizlenmesidir. Bunun icin kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Uzman personel, kalorifer peteği temizleme işleminden önce peteğin icinde bulunan suyu tamamen boşaltmakta, sonrasında da icine kimyasal ürün koymaktadır. Su ürün özel olarak tasarlanmış makine ile kalorifer sisteminin icinde devir daim yaptırılmaktadır. Bu sayede de peteklerin ve boruların icindeki kirecler tamamen temizlenmektedir. Uzman personel kimyasal korucuyu katarak kombinin on dakika kadar calıştırılmasını sağlamakta, tesisatta oluşan hava alındıktan sonra işlem tamamlanmış olmaktadır. Kalorifer peteğinin havasını alma işlemi nasıl yapılmaktadır? Aslında bu işlem cok basittir. Peteklerin yan tarafında bir anahtar vardır. Bu anahtar bir tornavida yardımı ile saat yönünde cevrilerek acılır. Peteğin icinde bulunan hava buradan dışarı atılır. Kalorifer petek hava alma işlemi kolaylıkla yapılır. Kalorifer petek havası nasıl alınır? Bunun icin bir tornavida yeterli olmaktadır. Kalorifer peteğindeki problemler giderilmediği durumda ısınma sorunu devam edecek, kombinin arızalanması gündeme gelecektir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak icin sistemin iki yılda bir temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Peteğin Altı Soğuk Üstü Sıcak Mı?

13Kalorifer peteğinin üstü sıcak altı soğuksa, tıkanıklık sorunu akla gelmelidir. Bu gibi sorunlarda da kesinlikle kurumsal firmalardan ve bu firmalarda hizmet veren profesyonel ekiplerden destek alınmalıdır. Bu personel, peteklerdeki kireclenmeyi tamamen ortadan kaldırmakta, tesisatı temizlemektedir. Kalorifer peteğinin altı soğuksa, yine kirec ve tortu akla gelmelidir. Bu gibi durumlarda koruyucu kimyasal değil temizleyici kimyasal kullanılmalıdır. Temizleyici kimyasallar asitlidir ve peteklerin icini tam olarak temizlemektedir. Kalorifer peteklerinin yarısı ısınmıyorsa, bir arıza var demektir ve mutlaka uzman kuruluşlara başvurulmalıdır. Kalorifer peteğinin yarısı ısınıyorsa yine tıkanıklık vardır. Bu tip sorunları da ancak profesyonel ekipler giderebilmektedir. Hizmet alınacak firmalar da iyi secilmelidir. Çünkü bazı firma calışanlarının petek temizleyici diyerek sisteme boyalı su koydukları bilinmektedir.

Periyodik Bakımları İhmal Etmeyin

petek_temizligi

Kalorifer peteği temizliği hangi durumlarda gereklidir? Isınma sorunu meydana gelmiyorsa iki yılda bir periyodik olarak bakım ve temizlik yaptırılmalıdır. Sorun oluştuğunda ise hızlı müdahale gereklidir. Peki, kalorifer peteği nasıl temizlenir? Uzman ekipler özel olarak tasarlanan makine ve kimyasallarla kalorifer peteği temizleme işlemini gercekleştirmektedir. Bu işlemin ardından da ısınma sorunu tamamen ortadan kalkmaktadır. Kalorifer peteğinin temizliği ciddi bir iştir ve mutlaka profesyonel tesisatcılar tarafından yapılmalıdır. Petek temizliği yaptığını iddia edip sisteme sadece koruyucu kimyasal koyan tesisatcılara güvenilmemelidir. Kalorifer suyunun temizliği mutlaka yapılmalıdır. Ancak bu temizlik yapılırken tesisatın da temizlenmesi önemlidir. Temiz radyatörler kaliteli ısınmayı getirir. Bu da ısınmak icin kullanılan enerjinin azalması ve dolayısıyla faturaların düşmesi anlamına gelir. Kalorifer peteğinin gazını alma işlemi nedir? Bu işlem peteğin havasını almaktır. Bunu icin de peteklerin yan tarafında bulunan anahtarın acılması yeterli olmaktadır.

Kalorifer Suyunda Kacak Mı Var?

Kalorifer peteği arızası ve kalorifer peteği borusu arızası meydana geldiğinde kendi başınıza yapma imkanınız yoktur. Petek arızası ve boru arızalarının gelişmiş makinelerle tespitinin yapılıp onarımının gercekleştirilmesi gerekir. Bunun icin de sektördeki tüm yenilikleri yakından takip ederek koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesine göre hizmet veren kurumsal firmalara başvurulması tavsiye edilmektedir. Kalorifer peteğinin vanasında da arıza meydana gelebilir. Buradaki arıza sistem icindeki suyun buharlaşarak kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle vana arızalarının da kısa süre icinde ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kalorifer peteği sağlıklı olarak calışırsa kombinin arızalanmasının da önüne gecilir. Peteklerde meydana gelen sorunlar, yerlerinden sökülmeden giderilmektedir. Klasik yöntemlerde ise tıkalı peteklerin acılabilmesi icin sökülmesi gerekir. Bu da evinizin ya da işyerinizin gereksiz yere kirlenmesi anlamına gelir. Sistemde kacak da olabilir. Uzman ekipler kalorifer suyunda kacak tespiti yaparken gelişmiş cihazlardan yararlanır. Özellikle akustik dinleme cihazları ve detektörlü cihazlar, kacakların kolaylıkla bulunabilmesi icin tasarlanmış özel makinelerdir. Bu makinelerde kacaklar kırmadan tespit edilebilmektedir.

Hangi Antifriz Kullanılmalıdır?

Kalorifer petek temizleme makinası, özel olarak tasarlanmıştır ve peteklerin temizleme işlemlerinin hem kolay hem de güvenli bir şekilde yerine getirilmesini sağlar. Bu cihazlar peteğe bağlanır, sonrasında da tesisata kimyasal konularak devir daim yapılır. Bu sırada peteklerin icinde bulunan tüm kirec ve tortular temizlenir. Bu cihazla kalorifer peteğinin suyunu değiştirme işlemi de yapılır. Peki, kalorifer peteğinin suyu nasıl değiştirilir? Bunu değiştirmek cok basittir. Ancak değiştirme işleminin ardından peteklerin temizliği yapılmalıdır. Kalorifer peteğinin suyunu değiştirebilir miyim diye sorulan sorunun cevabı de “evet”tir. Kalorifer peteğinin suyu tesisatta bulunan vanadan değiştirilebilir. Üstelik sistemdeki suyun arada bir de değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Kalorifer peteğinin icindeki suyun donmaması icin antifriz kullanılmalıdır. Etandiol cok iyi bir antifrizdir. Kalorifer tesisatının icindeki suyun donmasını önler. Kalorifer peteği temizleme firmaları uzman ekiplerle hizmet vermekte ve ısınma sorunlarını kısa bir süre icinde ortadan kaldırmaktadır.

Kalorifer Petek Temizleme Fiyatları Yüksek Mi?

Kalorifer peteği şirketleri, birbirinden kaliteli ürünleri tasarlamaktadır ancak bunların bakımı yapılmadığında ürün ne kadar kaliteli olursa olsun tıkanmakta, bunun sonucunda da ısınma sorunu meydana gelmektedir. Kalorifer peteği tıkandığında ve ısıma sorunu başladığında hemen teknik destek alınmalıdır. Kalorifer petek temizleme fiyatları da cok yüksek değildir. Özellikle kalorifer petek temizlik ücretleri ile ısınmayan bir evin yakıt sarfiyatı karşılaştırıldığında cok daha karlı olduğu görülecektir.Üstelik radyatörler yerinden sökülmeden temizlenmektedir. Ayrıca kalorifer radyatör temizliği ücreti makul seviyelerdedir. Uzman ekipler petek temizleme işlemlerini makineler aracılığı ile gercekleştiriyor. Bu makine ile periyodik bakımlar da yapılıyor. Bunun yanında kalorifer tesisatı basınclı su ile yıkanıyor.  Ayrıca uzman ekipler yeni alınan kalorifer petek montajı işlemini de titizlikle yapıyor.

Isınma Sorunu Kökten Hallediliyor

Kalorifer peteği ile ilgili tüm sorunlarda kurumsal firmalarla irtibata gecmek, hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlıyor. Firmalarda hizmet veren personel, kalorifer radyatör değiştirme hizmetini de başarıyla yerine getiriyor. Ümraniye’de oturuyorsanız, tüm hizmetler icin kalorifer petek temizlik Ümraniye servisinden de yararlanabilirsiniz. Uzman ekipler en son teknoloji ile üretilmiş cihazlarla işlemleri gercekleştirirken yaşanan tüm sorunları da ortadan kaldırıyor. Kalorifer petekleri ısınmamaya başladıysa kesinlikle uzman ekiplerle irtibata gecilmesi gerekiyor. Bu ekipler, ısınma sorunlarını kökten hallediyor ve peteklerin temizliğini yaparak kusursuz bir hizmet sunuyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir